ייתרונות האפייה עם שוקולד איכותי
 

יתרונות האפייה עם שוקולד איכותי לעומת שוקולד רגיל

כולם אוהבים שוקולד, חלקם אוהבים אותו לבן, חלקם מריר, חלבי, עם אגוזים ועוד כהנה וכהנה טעמים ערבים לחייך. כאשר השוקולד מגיע לאפייה, אין מקום לפשרות, שהרי לשוקולד יש מרכיב חשוב באפייה ונראה כי טעם העוגה מתבסס על פי איכות השוקולד שתכיל העוגה ונראה כי ההבדל בין שוקולד איכותי לשוקולד סטנדרטי, משנה באופן בולט את טעם העוגה.

ראשית נגדיר מהו שוקולד ונראה מהו מקורו

שוקולד הוא ממתק מתוק אותו אנו מכירים כבר מילדות והוא עשוי מזרעים מותססים, קלויים וטחונים של עץ הקקאו הטרופי. השוקולד הוא למעשה ערבוב של מוצקי קקאו וסוכר וכמובן בשילוב מרכיבים נוספים כמו - לציטין, המסייע ביצירת אמולסיה בין המרכיבים, ולעתים מוסיפים גם ונילין לשיפור הטעם. השוקולד, הינו ידוע כמאכל המכיל אנדורפינים המשפיעים באופן ישיר על המוח וגורמים לאוכל אותו להשראת תחושה טובה ורגועה. לא סתם בילדותנו היו ממליצים לנו לקחת קוביית שוקולד לפני מבחנים, שהרי הוא מרגיע ונותן תחושה טובה.

בשוק השוקולדים, ניתן לראות כי הם עשויים משלושה זנים של עצי קקאו פופולריים, אשר בפוליהם משתמשים לצורך ייצור והכנת שוקולד משובח המגיע ארוז במארזים מפנקים או כחומר גלם להכנת עוגות. היקר מבין השלושה וגם יחסית נדיר הוא זן הנקרא - הקריולו, המשמש בסף הכל כ־10% מתעשיית השוקולד בעולם. לפולים של עץ הקריולו יש טעם מריר פחות וארומטי יותר מאשר שאר פולי הקקאו המוכרים לנו. לעומת זאת, פורסטרו מוכר כזן הנפוץ ביותר בעולם, בו משתמשים כ־80% מתעשיית השוקולד בעולם, ואילו ב־10% הנותרים מכינים שוקולד מזן - טריניטריו שהוא הכלאה של שני הזנים הקריולו והפורסטרו.

כיצד תדעו כי מדובר בשוקולד איכותי?

אם כך, נראה כי נתונים אלו, מעידים על איכותו של השוקולד וככל שהוא יהיה איכותי יותר, כך מין הסתם הוא יהיה יקר יותר. כאשר משתמשים בחומרי גלם איכותיים לטובת ייצור השוקולד, נראה כי לא ניתן להתעלם מהעובדה כי הטעם הוא זה שעושה את ההבדל. כאמור, כיום חברות ויצרנים רבים מעוניינים לחסוך בעלויות ומיצרים שוקולד מחומרי גלם זולים יותר שאין להם כל קשר לפולי הקקאו המוכרים, או שהם משתמשים באחוז קטן בכלל התערובת. אך כידוע הטעם והאיכות היא זאת שקובעת בסופו של דבר את הטעם, כך שבשימוש בחומרי גלם איכותיים ואחוז גבוה מבין המרכיבים של קקאו אמיתי בשוקולד – הוא זה שקובע את איכותו של הקקאו לאפייה ואת הטעם הסופי של השוקולד במרכיבי העוגה שתאפו.

לסיכום: ניתן לראות, כי ככל שתשתמשו בחומרי גלם איכותיים יותר במרכבי העוגה ובשוקולד איכותי, כך תוכלו להנות מאכילת עוגת שוקולד משובחת וערבה לחייך, כך שבעת אפייה – אל תתפשרו על איכות השוקולד והקקאו. פשוט בדקו את המרכיבים ובדקו כי אחוז גבוה מהם מכיל פולי קקאו אמיתיים.